تاریخچه و معرفی برند ساعت پتک فیلیپ

تاریخچه و معرفی برند ساعت پتک فیلیپ

پتک فیلیپ اس ای (Patek Philippe SA) کمپانی تولید کننده ساعت و ساعت ساز لوکس سوئیسی است که در کانتون ژنو و Vallee de Joux واقع شده است. این شرکت در سال 1839 تأسیس شد و به نام دو تن از بنیانگذاران آن، آنتونی پاتک و آدرین فیلیپ نامگذاری شده است. از سال 1932، این شرکت متعلق به خانواده استرن در سوئیس است و آخرین تولیدکننده ساعت مستقل متعلق به خانواده در ژنو باقی مانده است.

برند ساعت پتک فیلیپ یکی از قدیمی‌ترین تولیدکنندگان ساعت در جهان است که از زمان تأسیسش بطور بی‌وقفه مشغول به تولید می‌باشد. از جمله برخی از پیچیده‌ترین ساعت‌های مکانیکی. این شرکت بیش از 400 مکان خرده فروشی در سراسر جهان و بیش از 12 مرکز توزیع در سراسر آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و اقیانوسیه دارد. این برند ساعت سازی در سال 2001، موزه Patek Philippe را در ژنو افتتاح کرد.

میتوانید جهت خرید انواع مدل ساعت پتک فیلیپ از فروشگاه ما اقدام نمایید.

پتک فیلیپ به طور گسترده ای به عنوان یکی از معتبرترین تولید کنندگان ساعت در جهان شناخته می شود. از دسامبر 2020، در میان ده ساعت برتر دنیا که تا به حال در حراج ها فروخته شده است، هشت ساعت Patek Philippe هستند.

به طور خاص، ساعت Patek Philippe مدل Grandmaster Chime Ref. 6300A-010 در حال حاضر عنوان گران‌ترین ساعت مچی فروخته شده در حراجی (31.19 میلیون دلار آمریکا) را به خود اختصاص داده است، در حالی که Patek Philippe Henry Graves Supercomplication، پیچیده‌ترین ساعت مکانیکی جهان تا سال 1989، در حال حاضر عنوان گرانترین ساعت جیبی که تا به حال در حراج فروخته شده است (24 میلیون دلار آمریکا) را دارد.

 

 

تاریخچه برند ساعت پتک فیلیپ

ریشه‌های این شرکت به اواسط قرن نوزدهم می‌رسد، زمانی که ساعت‌ساز لهستانی آنتونی پاتک به همراه شریک لهستانی‌اش، فرانسیسزک چاپک، شرکت چک تبارش، Patek، Czapek & Cie را در 1 می 1839 در ژنو تأسیس کردند و تولید ساعت‌های جیبی را آغاز کردند.

این دو در نهایت به دلیل اختلاف نظر از هم جدا شدند و شرکت در 18 آوریل 1845 منحل شد. در 1 می 1845، Czapek Czapek & Cie را با شریک جدیدی به نام Juliusz Gruzewski تأسیس کرد.
متعاقباً، ساعت‌ساز فرانسوی آدرین فیلیپ، مخترع مکانیزم سیم‌پیچ بدون کلید، پاتک (اگرچه قبلاً توسط آبراهام لوئیس برگه کشف شده بود، اما توسط او ثبت نشده بود)، به ساعت‌سازی فرانسوی پیوست و با شرکت جدیدی به نام Patek & Cie، تجارت ساعت‌سازی را ادامه داد. از 15 مه 1845 شروع شد.

در 1 ژانویه 1851، نام شرکت رسما به Patek, Philippe & Cie تغییر یافت. در همان سال، ملکه ویکتوریا بریتانیا یک ساعت آویز بدون کلید در نمایشگاه بزرگ لندن خریداری کرد. این ساعت با الماس‌های گل رز تزئین شده بود که به صورت یک دسته گل تنظیم شده بود. ملکه یک ساعت انحصاری دیگر Patek Philippe داشت که می‌توانست آن را به لباس ببندد. این ساعت از سنجاق الماس و مینا آویزان شده بود. د سال 1868، پاتک فیلیپ اولین ساعت مچی سوئیسی را برای کنتس کوسکوویچ مجارستانی ساخت.

 

آنتونی پاتک در سن 65 سالگی در تاریخ مارس 1877 درگذشت، اما تنها پسرش، لئون مکیسلاس وینسنت، به این تجارت نپیوست. در نتیجه، جوزف آنتوان بناسی فیلیپ، یکی از دامادهای آدرین فیلیپ، جانشین آنتونی پاتک شد. در 1887، صلیب یکی از 4 فرمان نظامی اسپانیا، Order of Calatrava، به لوگوی ثبت شده شرکت Patek Philippe تبدیل شد تا کنایه ای دلسوزانه از نظم هنوز موجود شوالیه های کاتولیک که در جنگ های صلیبی با مسلمانان می جنگیدند. آدرین فیلیپ 76 ساله در 1891 موقعیت خود را در این تجارت به همراه فرانسوا آنتوان کانتی به کوچکترین پسرش جوزف امیل فیلیپ سپرد. آدرین فیلیپ در ژانویه 1894 درگذشت.

 

تجدید ساختار شرکت پتک فیلیپ

1901 شاهد تبدیل Patek Philippe به یک شرکت سهام بود که توسط J. A. Bénassy-Philippe و Joseph E. Philippe تاسیس شد. پتک فیلیپ که هنوز به عنوان یک کسب و کار خانوادگی اداره می شد، هفت سهامدار داشت که پنج نفر از آنها هیئت مدیره را تشکیل دادند و J. A. Bénassy-Philippe رئیس آن بود. پسر جوزف فیلیپ بعداً به شرکت ملحق شد و او آخرین فرزند بنیانگذاران این تجارت بود. در سال 1915، آلبرت اینشتین یک ساعت جیبی طلایی را از Patek Philippe سفارش داد. در آن سال، او نظریه نسبیت عام خود را تکمیل کرد.

خانواده استرن سوئیسی از سال 1932 زمانی که چارلز استرن و ژان استرن شرکت را در دوران رکود بزرگ به دست آوردند، صاحب پتک فیلیپ شدند. شرکت برادران استرن، Fabrique de Cadrans Sterns Frères، شریک تجاری Patek Philippe به عنوان تامین کننده صفحه ساعت آن بود. در سال 1935، Patek Philippe توسط آژانس تماشای هنری استرن مستقر در نیویورک به بازارهای آمریکا آورده شد، جایی که به عنوان یک نام تجاری خواهر در کنار یونیورسال ژنو فروخته شد.

هنری استرن، پسر چارلز استرن، در سال 1958 رئیس پاتک فیلیپ شد. آلن بانبری که قبلاً حرکات “Compax” یونیورسال را طراحی کرده بود و به‌عنوان ساعت‌نگار برای Garrard & Co لندن کار می‌کرد، در سال 1965 سمت مدیر فروش را بر عهده گرفت و بعداً کتاب‌های مرجع رسمی در مورد ساعت‌های جیبی و کرنوگراف‌های قدیمی Patek Philippe نوشت.

توسعه کمپانی Patek Philippe

فیلیپ استرن، پسر هنری استرن، در سال 1993 رئیس شرکت شد. او شروع به انتشار دو بار در سال مجله Patek Philippe در سال 1996 کرد، که مختص صاحبان ساعت است و از نویسندگان برجسته مختلفی از جمله برندگان جایزه نوبل، گائو شینگجیان و خوزه ساراماگو مشارکت داشته است.

سال 2009، پسر فیلیپ استرن، تیری استرن، کنترل را از پدرش به دست گرفت. همچنین در سال 2010، این شرکت 40000 ساعت تولید کرد و به گفته تیری استرن، 58000 قطعه در سال 2017 تولید کرد. این کمپانی در سال 2018، این تعداد به 62000 رسید و برای حفظ کیفیت و انحصار، Patek Philippe فقط به آرامی تعداد ساعت‌های تولید شده در هر سال را (1 تا 3 درصد در سال) اما با سقف افزایش داد. در حال حاضر، این شرکت یکی از اعضای فعال فدراسیون صنعت ساعت سوئیس FH است.

از دهه 2000، ساعت‌های Patek Philippe بارها و بارها در حراج‌های سراسر جهان قیمت‌های بالایی را به دست آورده‌اند. از سال 2018، در میان ده ساعت برتر دنیا که تا به حال در حراج ها فروخته شده است، هفت ساعت پاتک فیلیپ هستند. در میان 58 ساعت برتر فروخته شده در حراج (بیش از 2 میلیون دلار)، 46 ساعت پاتک فیلیپ هستند. بخش کوچکی از تقاضا برای قطعات حراج توسط خود Patek Philippe هدایت می شود، زیرا آنها در بازار حراج خرید می کنند تا به آن اضافه کنند.

 

شعار برند ساعت پتک فیلیپ

یکی از شعارهای شرکت Patek Philippe این است: “شما هرگز صاحب یک Patek Philippe نمی شوید. شما فقط از آن برای نسل بعدی مراقبت می کنید.” این شعار زمانی معرفی شد که این شرکت کمپین “نسل ها” خود را در سال 1996 راه اندازی کرد.

 

تولیدات شرکت ساعت سازی پتک

کمپانی ساعت پتک فیلیپ علاوه بر خود ساعت، قطعات ساعت ها را نیز تولید می‌ٰکند. مانند سایر تولید کنندگان سوئیسی، این شرکت عمدتاً حرکات مکانیکی را با مکانیزم سیم پیچی خودکار یا دستی تولید می کند، همچنین این شرکت ساعت های کوارتز نیز تولید می کند. در واقع، Patek Philippe یکی از بیست شرکت ساعت سوئیسی بود که Center Electronique Horloger را تأسیس کرد و به طور مشترک اولین حرکات کوارتز سوئیسی را توسعه داد، مانند جنبش بتا 21 (1969) که توسط چندین سازنده در ساعت‌های خود استفاده شد. در دهه 1950، این شرکت حتی یک نمونه اولیه برای یک ساعت مچی دیجیتال مکانیکی به نام Ref. 3414 ارائه داد.

تولید شرکت ساعت سازی پتک فیلیپ

پتک فیلیپ ویژگی هایی مانند تقویم، عقربه تقسیم ثانیه، کرنوگراف و تکرارکننده دقیقه را در ساعت های مکانیکی رایج کرد. در سال 2009، این شرکت اعلام کرد که تمام ساعت‌های مکانیکی آینده‌اش با مهر و موم Patek Philippe چاپ می‌شوند که به دقت -3/+2 ثانیه در روز برای قطرهای کمتر از 20 میلی‌متر و -5/+4 ثانیه در روز نیاز دارد. برای قطرهای کمتر از 20 میلی‌متر، از بالاترین استاندارد صنعتی تولید ساعت فراتر رفته و در نتیجه مهر ژنو را کسب می‌کند.

در دسامبر 2018، صندوق جهانی طبیعت (WWF) گزارشی را منتشر کرد که در آن رتبه‌بندی‌های زیست‌محیطی را به 15 سازنده ساعت و جواهرساز بزرگ در سوئیس اختصاص داد. پاتک فیلیپ کمترین رتبه‌بندی زیست‌محیطی را به‌عنوان «متأخر/غیر شفاف» دریافت کرد، که نشان می‌دهد سازنده اقدامات کمی برای رسیدگی به تأثیر فعالیت‌های تولیدی خود بر محیط‌زیست و تغییرات آب و هوایی انجام داده است.

 

ثبت اختراعات کمپانی

ثبت اختراعات کمپانی پتک فیلیپ

شرکت ساعت سازی سوئيسی یعنی برند پتک فیلیپ بیش از 20 کالیبر اساسی را اختراع کرده و بیش از 100 حق ثبت اختراع دریافت کرده است. در زیر برخی از کمک های مهم پتک فیلیپ به صنعت ساعت سازی آورده شده است.

 • در سال 1845، سیستم سیم پیچی و تنظیم دستی بدون کلید را به ثبت رساند که در نمایشگاه صنعتی 1844 در پاریس مدال برنز دریافت کرد.
 • در سال 1868، اولین ساعت مچی سوئیسی را ایجاد کرد.
 • در سال 1881، تنظیم کننده دقیق خود را به ثبت رساند.
 • در سال 1889، مکانیسم تقویم دائمی برای ساعت‌های جیبی به ثبت رسید.
 • در سال 1902، کرنوگراف دوگانه به ثبت رسید.
 • در سال 1916، ساعت مچی بانوی اول جهان با پیچیدگی (شماره 174 603، تکرار کننده پنج دقیقه ای) تولید شد.
 • در سال 1923، اولین ساعت مچی کرونوگراف چند ثانیه ای جهان (شماره 124 8244) راه اندازی شد.
 • در سال 1925، اولین ساعت مچی تقویم دائمی جهان (شماره 97 975)، با یک حرکت فشرده برای ساعت های آویز که در سال 1898 ایجاد شد، ایجاد کرد.
 • در سال 1933، Henry Graves Supercomplication، پیچیده ترین ساعت مکانیکی در جهان تا سال 1989 ایجاد کرد.
 • در سال 1949، تعادل Gyromax را به ثبت رساند.
 • در سال 1956، اولین ساعت تمام الکترونیکی جهان را ایجاد کرد که در سال 1958 “جایزه کوچک سازی” را در نیویورک دریافت کرد.
 • در سال 1962، یک جنبش توربیلون رکورد دقیق زمان سنجی هنوز شکست ناپذیر جهان را برای ساعت های مکانیکی در رصدخانه ژنو به دست آورد.
 • در سال 1986، ثبت اختراع تقویم دائمی سکولار با نشان تاریخ رتروگراد.
 • در سال 1989، کالیبر 89، پیچیده ترین ساعت مکانیکی در جهان را تا سال 2015 ایجاد کرد.
 • در سال 1996 مکانیسم تقویم سالانه ثبت اختراع شد و اولین مدل تقویم سالانه Ref. 5035.
 • در سال 2003/05، تقویم سالانه Ref. 5250، که اولین ساعت جهان با چرخ فرار مبتنی بر سیلیکون (آلیاژ سیلینوار) است.
 • در سال 2006، فنر تعادلی Spiromax مبتنی بر سیلیکون را معرفی کرد.
 • در سال 2008، فرار مبتنی بر سیلیکون Pulsomax را معرفی کرد.
 • در سال 2011، گروه Oscillomax را معرفی کرد که فنر تعادل Spiromax، فرار Pulsomax و تعادل GyromaxSi را ترکیب می‌کرد.
 • در سال 2014، Grandmaster Chime Ref 5175 را ایجاد کرد، یکی از پیچیده ترین ساعت های مچی جهان.

 

 

گران ترین مدل های ساعت پتک فیلیپ

ساعت برند پتک فیلیپ

 • در 28 نوامبر 2012، Patek Philippe Star Caliber 2000 Ref. 990/1 در حراج کریستی هنگ کنگ به قیمت نهایی 3.28 میلیون دلار آمریکا فروخته شد و تبدیل به گرانترین ساعت حراج شده در آسیا شد. این ساعت دارای 21 عارضه، از جمله صداهای وست مینستر، تکرار دقیقه، مدار ماه و غیره است و در سال 2008 ساخته شد.
 • در 11 نوامبر 2014، Henry Graves Supercomplication در حراجی Sotheby’s Geneva به قیمت رکوردشکنی 23.98 میلیون دلار آمریکا  فروخته شد و تبدیل به گرانترین ساعتی شد که تا کنون در حراجی فروخته شده بود و این عنوان را تا 9 نوامبر 2019 حفظ کرد.
 • ساعت مچی Supercomplication در سال 1933 برای بانکدار برجسته هنری گریوز جونیور ساخته شد. پس از مرگ گریوز، ساعت را دخترش و سپس نوه‌اش تا سال 1969 نگه داشت، زمانی که به ست جی. اتوود فروخته شد. این ساعت برای اولین بار در ساتبیز در دسامبر 1999 به قیمت رکوردشکنی 11 میلیون دلار به شیخ سعود بن محمد بن علی آل ثانی از خانواده سلطنتی قطر به حراج گذاشته شد.
 • در 12 نوامبر 2016، یک پاتک فیلیپ Ref. 1518 in steel عنوان گران قیمت ترین ساعت مچی فروخته شده در حراجی (تا اکتبر 2017) را به خود اختصاص داد. این ساعت که از طریق خانه حراج فیلیپس ژنو فروخته شد، قیمت نهایی 11.14 میلیون دلار آمریکا را به دست آورد. این اولین بار بود که یک کیس فولادی Ref. 1518 (تنها چهار مورد از فولاد ساخته شده بودند) به حراج رفت. در واقع، این قطعه اولین قطعه از چهار فولاد Ref.1518 ساخته شده بود که دارای کرونوگراف و تقویم دائمی است.
 • در 9 نوامبر 2019، Patek Philippe Grandmaster Chime Ref. 6300A-010 با فروش 31 میلیون دلار آمریکا در حراج کریستیز ژنو، گران‌ترین ساعت فروخته شده در حراجی شد.
 • در 11 دسامبر 2021، Patek Philippe Nautilus ref. 5711 با شماره گیری آبی تیفانی رکورد جهانی جدیدی را برای هر ساعت مچی فروخته شده به صورت آنلاین ایجاد می کند، و در حراج فیلیپس نیویورک 6.5 میلیون دلار به فروش می‌رسد.

 

ساعت مچی کالاتراوا

برند پتک فیلیپ

در سال 1932، پتک فیلیپ اولین مدل Calatrava Ref 96 را به بازار عرضه کرد، که توسط دیوید پنی، طالع‌شناس انگلیسی که تحت تأثیر جنبش هنری باهاوس در آلمان بود، طراحی شد. در اصل، برادران استرن، اندکی پس از اینکه Patek Philippe را در سال 1932 به دست آوردند، Calatrava را معرفی کردند تا به شرکت کمک کنند تا به راحتی از رکود بزرگ عبور کند.

نسخه اصلی کالاتراوا 96 بیش از 40 سال در حال تولید بود و مدل های جانشین آن شامل Ref. 2526 و 3520، رنک. 5196 و غیره. ساعت مچی Calatrava که به دلیل طراحی ساده و ظریف خود شناخته شده است، از زمان معرفی، مدل شاخص Patek Philippe بوده است. شایان ذکر است که Calatrava Cross از سال 1887 لوگوی شرکت بوده است.

 

دسته بندی تاریخچه ساعت
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت